Zejména s ohledem na rostoucí náklady na energii a snižující se zdroje fosilních paliv, jsou dřevěné brikety stále důležitější jakožto biopalivo. Vzhledem k ekologickým vlastnostem a relativně stabilní a příznivé cenové relaci se dřevěné brikety staly atraktivní alternativou pro spotřebitele. V budoucnu bude bioenergie poskytovat teplo ve stále větším počtu domácností. Eko brikety tak přispívají k ekologickému a ekonomickému přínosu pro moderní dodávky energie.
Rozvoj dřevařského briketového průmyslu
Počátky briketování dřeva pocházejí z konce 19. století. Poptávka po energii rychle vzrostla díky novým technickým úspěchům a silnému růstu v průmyslu. První lis na brikety byl registrován a patentován již roku 1855. Zpočátku se vyráběly především uhelné brikety, které byly lisovány z hnědého uhlí a uhelného prachu. Později byl položen první základní kámen pro další rozvoj dnešních populárních dřevěných briket přidáním dřevěného odpadu.
Co tvoří dřevěnou briketu?
- Brikety dřevěné (někdy nazývané také pilinové brikety) se skládají z přírodního suchého dřevního odpadu, jako jsou hobliny nebo piliny.
- Dřevo, ze kterého pocházejí vedlejší produkty, pochází z udržitelného lesního hospodářství.
- Při výrobě dřevěných briket se nepoužívají chemická pojidla. Použitým pojivem je v tomto případě lignin z dřevní buničiny, který je aktivován během lisování.
- S využitím nejmodernější technologie se dřevní odpad lisuje pod vysokým tlakem na pevné dřevěné brikety.
Není briketa jako briketa
Dřevěné brikety jsou buď hranaté (RUF) nebo válcové, a ty mohou být buď s otvorem nebo bez něj. Základní typy dřevěných briket tedy jsou:
- hranaté dřevěné brikety RUF
- válcové dřevěné brikety
- dřevěné brikety s otvorem (dírou)
- průmyslové brikety (kratší, válcový tvar)
Hořlavost a doba hoření se liší podle velikosti, tvaru a druhu dřeva. Například válcová briketa s dírou lépe prohoří a produkuje intenzivnější plamen. Briketa bez díry má naopak delší dobu hoření.
Jaké jsou výhody dřevěných briket ve srovnání s jinými palivy?
Dřevěné brikety se vyznačují vysokou výhřevností, praktickou velikostí, ekologickými i ekonomickými výhodami. Jsou tedy šetrné nejen k životnímu prostředí, ale i k „peněžence“. Výhřevnost dřevěných briket je mnohem vyšší než výhřevnost dřeva nebo slámy sušené vzduchem, a to nejen kvůli nízké vlhkosti, která je přibližně 7 - 10%. Oproti tomu vlhkost optimálně vysušeného dřeva na topení se pohybuje kolem 20%. Ale také tvar a velikost briket nabízí značné výhody při skladování. Díky rovným povrchům se dřevěné brikety snadno stohují a spotřebovávají podstatně menší objem než srovnatelný stoh palivového dřeva.
Navíc jsou čisté a bez škůdců, a proto mohou být snadno uloženy i v obytných místnostech.
A co emise?
Opět platí, že dřevěné brikety nabízejí jasnou výhodu oproti ostatním topným palivům. Na rozdíl od fosilních paliv (jako je uhlí, ropa nebo plyn) dřevěné brikety spalují CO2 – neutrálně. To znamená, že se při spalování uvolňuje do ovzduší jen tolik oxidu uhličitého, kolik se naopak váže při růstu stromu, čímž se udržuje ekologická rovnováha.