Trendem dnešní doby je udržitelnost a efektivní hospodaření s energetickými zdroji. Velký potenciál se skrývá i v odpadech. Výroba válcových dřevěných briket využívá zbytkovou surovinu po zpracování dřeva. Vzniká nové pevné palivo, které zařídí vyhřátý domov v každé rodině. Otázky a odpovědi, jak a z čeho se zrodí brikety, naleznete v následujících řádcích.
Co stojí za vznikem válcové dřevěné brikety?
Základní surovinou je čistá dřevní hmota v podobě pilin, hoblin a štěpky. K výrobě se používá třeba i stromová kůra. Tento všechen materiál zůstává v pilařských závodech po zpracování kmenů z průběžné těžby nebo v truhlárnách po řezání vysušeného dřeva. Tato biomasa by dříve skončila na skládce, ale výroba válcových dřevěných briket ji dává nový smysl využití. Při produkci se používá dřevo jednoho druhu nebo ve směsích.
Zdroj: Freepik
Proč jsou dřevěné válcové brikety prospěšné životnímu prostředí?
Zpomalit globální změnu klimatu pomáhá každý, kdo vymění fosilní paliva za válcové brikety nebo podobné výrobky z recyklovaného dřeva. Jde o uhlíkově neutrální surovinu s původem v udržitelném hospodaření s lesními porosty. Renomovaní výrobci dbají na čistotu biomasy bez lepidel, laků či jiných chemikálii. Proto nedojde ke znečištění ovzduší během vytápění.
Po spálení jakékoliv formy dřeva zbyde popel, který je možné přidat do kompostu. Obsahuje vápník, fosfor, draslík a hořčík, které napomáhají bohatému růstu, tvorbě květů a plodů. Popel z briket lze použít i jako hnojivo.
Jak vypadá výroba válcových dřevěných briket?
Recyklace výchozí suroviny začíná nadrcením na kousky do 1 cm a zbavením vody v rotační sušárně. Do mechanického lisu se postupně přidává tato hmota v určených dávkách. Každá je strojem přiklepnutá k té předchozí sérií rázů. Vzniká tak nekonečná dřevěná válcová briketa s průměrem 8 až 10 cm.
Při procesu se ke tlaku přidává i zvýšená teplota. Za těchto podmínek zkapalní ve dřevě přirozeně obsažený lignin, který stojí za soudržností „válcovek“. Na konci výroby válcová briketa zchladne, ztuhne a rozdělí se na kusy o délce kolem 30 cm.
Jak se vyrábí extrémně tvrdé válcové brikety Pini Kay?
Odlišný šnekový lis stojí za vznikem silně stlačených válcových briket s mnohoúhelníkovým průřezem a středovou dírou. Vyznačují se lehce zuhelnatělou tmavě hnědou povrchovou krustou. Ta vzniká při teplotě 250 °C. Opět ze stroje vychází nekonečná válcová briketa, kterou je nutné nařezat speciální pilou. Ty běžné by to nezvládly. Díky vysoké hustotě Pini Kay vydává teplo po velmi dlouhou dobu.
Zařídí válcové brikety i klidný spánek?
Brikety z kůry se vyznačují dlouhou dobou žhnutí a produkcí příjemného stabilního tepla. Bezprostředně po těžbě se loupe z kmenů. Před výrobou válcových dřevěných briket se pečlivě propere, nadrtí a vysuší. Borka také obsahuje lignin, který jednotlivé kousky během lisování spojí. Při citlivém stáhnutí přívodu vzduchu bude v místnostech příjemná teplota vhodná pro spánek po celou noc. A navíc není nutné přikládat. Vyrábí se i válcové brikety ve směsi kůry a tvrdého dřeva. Ty žhnou kratší dobu a hodí se spíš na denní vytápění.