Doprava po celé ČR zdarma

Zákaznická linka

604 22 88 55

PO-ČT 7:30 - 16:00, PÁ 7:30 - 15:00

Zadejte PSČ a získáte lepší ceny pro váš region

Zůstává po zatápění dřevěnými ekobriketami trocha popela v kamnech a nevíte, co si s ním počít? Využijte popel z briket jako hnojivo. Více v článku.

Zbývá vám po zatápění dřevěnými ekobriketami trocha popela a nevíte, co s ním? Využijte popel z briket jako hnojivo, které pomůže kvetení a tvorbě plodů u rostlin. I z odpadu můžete získat užitek na zahrádce a těšit se z bohaté úrody.

Jaké podmínky musí splnit popel jako hnojivo?

Dřevěné brikety se vyrábí z biomasy, která zůstává po zpracování kmenů stromů na truhlářský materiál. Jde o vysoce kvalitní surovinu, po jejímž spálení zůstává čistý popel z briket. Kompost je ideálním způsobem, kde tento odpadní materiál využít. Popel obsahuje užitečné prvky, které humózní surovinu obohatí o chybějící složky. Základem je, aby spalování dřevní hmoty neobsahovalo cizí chemikálie jako jsou lepidla či laky.

Zdroj: Freepik

Jaké důležité prvky obsahuje popel z briket jako hnojivo?

Vápník má nejsilnější zastoupení v podílu 33 – 35 % objemu, pak je to z důležitých elementů fosfor 2 – 4 %, draslík 6 – 10 % a hořčík 4 – 7 %. Popel z briket obsahuje živiny, které se do dřevní hmoty stromů dostaly z půdy během jejich růstu. Všechny uvedené elementy jsou pro růst rostlin esenciální a jsou v podobě sloučenin, které rostliny plně a lehce přijímají. Když se vrátí do kompostu, přirozeně se tímto způsobem ukončí cyklus oběhu prvků.

Které rostliny milují popel z briket?

Popel z briket je zásaditý vzhledem k vysokému pH. Obsahuje prvky, které nepodporují bohatý růst, ale silné kvetení a napomáhají tvorbě velkých a šťavnatých plodů. Hodí se pro vápnomilnou flóru. Mezi rostliny, které preferují toto prostředí, patří ovocné stromy a keře, okrasné kvetoucí cibuloviny, růže, balkónové květiny, jako jsou pelargonie a také většina druhů zeleniny. Jmenovitě jsou to okurky, papriky, rajčata, kořenová zelenina, cibule, saláty a další. Popel z briket jako hnojivo netolerují kyselomilné rostliny jako azalky, vřesy a borůvky.

Popel z briket do kompostu i přímo na záhon

Existují tři různé způsoby, jak aplikovat popel z briket do půdy. Jsou to kompostování, rozpuštění ve vodě a přímá aplikace. Humózní uleželé směsi doporučujeme přidávat od podzimu, aby se řádně vstřebaly živiny. Také jsou vhodné na mulčování u keřů a stromů. Vodou, s rozmíchaným přídavkem minerálů zbylých po spálení dřevní hmoty, je možné pravidelně zalévat. Při přímém posypání lze také využít popel jako hnojivo na trávník nebo do okolí ostatní flóry.

Jaké účinky má popel z briket jako hnojivo?

V brzkém období po přidání obohaceného kompostu nastane velmi rychlý růst. Všechny elementy z popela se hodí jako přídavek k dusíku, který je hlavní součástí zbytků rostlin v kompostu. Vápník zvyšuje příjmovou kapacitou pro vodu i živiny tím, že napomáhá růstu jemných vlásečnicových kořenů. Fosfor podporuje tvorbu plodů, draslík zase správný růst listů, které mají na starost fotosyntézu a tvorbu živin pro růst. Hořčík je přímou součástí chlorofylu, jehož pomocí rostlina „dýchá“. Popel z briket v přiměřeném množství zaručí každému zahradníkovi bohatou úrodu.

Dřevěné brikety z naší nabídky

Hana Vytopilová
Hana získávala vztah k přírodě od dětských let, kdy se začala zajímat o kameny. Od 7 let až do dneška tvoří sbírku minerálů. Její zájem o vše živé i neživé se prohloubil v 15 letech, kdy začala při svých toulkách v terénu profesionálně fotit krajinu a s focením dostihového sportu procestovala celou Evropu. To vše bylo zpečetěno vystudováním magisterského oboru Environmentální geologie na UP v Olomouci. Dokáže kvalifikovaně odpovědět na otázky z oblasti minerálů a hornin, fosilních paliv i alternativních zdrojů, společně s jejich vlivem na životní prostředí.
Zájmy:
geologie
ekologie
fotografie
dostihy

Přihlášení zákazníka


Registrovat se Zapomenuté heslo
Zavřít Přihlásit
Probíhá načítání polohy ...
Aplikuje se kupón ...