Dřevěné brikety ve srovnání s jinými zdroji energie
Mezi různými alternativami budoucích zdrojů energie se jeví výchozí okolnosti pro biomasu příznivě. Na rozdíl od ostatních obnovitelných zdrojů energie lze jejich potenciál téměř úplně využít, protože může být v mnohem větším rozsahu využívána v souladu s poptávkou. Biomasa, jako jsou dřevěné brikety a dřevěné pelety jsou chemicky stabilní, a proto energie v nich obsažená je přepravitelná a skladovatelná. Tato energie proto nezávisí na tom, jestli se dodávka energie, a naopak poptávka po energii – časově shodují. Ve srovnání s tím, se při využívání solárního nebo geotermálního tepla, tyto výhody časově „nepotkávají“. Je proto téměř jisté, že biomasa ve formě dřevěných briket a dřevěných pelet, bude i do budoucna využívána jako spolehlivý zdroj energie.
Dřevěné brikety ve srovnání s palivovým dřevem
Eko brikety a palivové dřevo se liší především obsahem vody a složením dřevní hmoty, které ovlivňuje výhřevnost a objem. Obsah vody v suchém dřevě se liší ve střední Evropě v závislosti na sezóně mezi 10 – 20%. Výsledkem je výhřevnost mezi 14,5 (4,03 kWh / kg) a 16,5 MJ / kg (4,58 kWh / kg).
Kvalitní dřevěné pelety a brikety však mají obsah vody nejvýše 12 – 15%. Tato hodnota je obvykle ještě nižší 7 – 10%. Protože dřevěné brikety se mohou skládat z různých druhů dřeva, navíc s kůrou nebo bez kůry, což také ovlivňuje jejich výhřevnost. Výhřevnost briket (s obsahem vody 10%) je v průměru 18,5 kJ / kg (přibližně 5,2 kWh / kg), zatímco například oblíbené bukové dřevo má výhřevnost přibližně 4 kWh / kg.
Ekobrikety spotřebovávají méně úložného prostoru než palivové dříví. Kromě toho jsou praktické na manipulaci, a také jsou bez škůdců a hmyzu, tzn. tak čisté, aby se mohly ukládat i v místnosti. Jedna tuna dřevěných briket může nahradit až 4 m3 palivového dříví. Vzhledem k vysoké energetické hustotě briket je žhnutí delší a po tuto dobu a se uvolňuje teplo do prostředí (místností). Pokud chcete topit dřevěnými briketami v kamnech na dřevo, je dobré vědět, že dřevěné brikety dávají jiný obraz hoření ve srovnání s palivovým dřívím. Plameny jsou podstatně nižší, a to právě kvůli nízkému obsahu vody.
Dřevěné brikety ve srovnání s topným olejem, zemním plynem a uhlím
Jako biogenní palivo jsou dřevěné brikety ve srovnání s topným olejem, zemním plynem a uhlím přátelské ke přírodě, tedy ekologické.
Pro energetické využití dřevěných briket platí, že i když se uvolňuje při spalování oxid uhličitý (CO2), tak podobné množství se dříve absorbovalo při růstu rostlin.
Dřevěné brikety navíc vyžadují při zpracování méně energie než uhlí, ropy nebo zemního plynu. Dřevěné brikety lze navíc vyrábět regionálně.
Palivové vlastnosti dřevěných briket jsou srovnatelné s vlastnostmi hnědouhelných briket.
Jedna tuna dřevěných briket odpovídá výhřevnosti přibližně jedné tuny hnědého uhlí.
Tuna eko briket odpovídá také přibližné výhřevností 4 krychlovým metrům palivového dřeva, 500 litrů topného oleje, 500 krychlových metrů zemního plynu. Pro srovnání ekobrikety mají také výrazně nižší tvorbu sazí a popílku, jsou bez zápachu oleje a bez prachu.